SADECE İKİNCİ EL ARAÇLAR İÇİN DEĞİL SIFIR ARAÇ ALIMLARINDA DA EKSPERTİZ YAPTIRMAK ŞART OLDU !

İçinde bulunduğumuz hafta içinde mahkemelere yansıyan şikayet başvuruları nedeni ile açıklama yapma gereği duyan Tüketiciler Birliği Başkanı araç piyasasında yeni bir sorun ile karşı karşıya bulunduğumuza işaret etti.

İkinci el otomobile olan talep ve pazarın hareketliliği beraberinde araç ekspertiz zorunluluğunu bizlere nedenleri ile açıklamış oldu. Artık sanayide ustalara baktırtarak alımına karar verilen ikinci el otomobillerde çok fazla sahtecilik yaşanması yetkili araç ekspertiz servislerinin önemini bir defa daha bizlere vurgulamış oldu.

Değişen parça ve kilometreler ile oynanarak düşürülmesi, boyalı olduğu halde araç durumunun alıcıya bildirilmeyerek satış sonrası alıcıların süpriz yaşamaları ve bu durumdayken satın alınan araç dava dosyaları ile gündeme gelen ikinci el piyasası gibi bir örneğimizin yanı sıra şimdilerde sıfır el araç satışlarında tüketiciler yeni sorunlar ile karşı karşıya bulunmakta.

Sıfır araçlardaki hasar sorunlarının satıcı firmaların araçları test sürüşlerinde kullandırmaları  ve bu araçların alıcılara sıfır olarak satılması sonucunda tespit edildiğini bildiren Tüketiciler Birliği sıfır araç alırken de araçların mutlaka ekspertizden geçirilmesi gerektiği yönünde beyanlarda bulundu.

Test sürüşünde kullanıcısı tarafından hasara uğratılan, botası değişen arıza göstermiş olan araçları sıfır araç olarak alıp mağduriyet yaşanmaması için mutlaka yetkili araç ekspertiz servislerinde kontrollerinin yapılarak daha güvenli bir şekilde otomobil sahibi olunabileceğine değinildi. 04.03.2020 (Basından Derleme)

 

 

ARAÇ EKSPERTİZ DE SON DURUM

01.01.2020 tarihi itibari ile 8 yaş ve 160 bin km motorlu araçların alım satımında Oto Ekspertiz yaptırmak zorunlu hale getirildi. Yasa ile Araç Ekspertiz raporu; Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenir denilmektedir. Belirlenen araçlar dışında zorunluluk bulunmayan araçlar için  bile alım satım işlemlerinde araç ekspertiz raporu almak büyük çoğunluk tarafından tercihi edilmektedir.,

 

İKİNCİ EL OTOMOBİLLER SIFIR ARAÇ FİYATINA ULAŞTI

İkinci el oto pazarları araç sayısının fazlalığı ile göz dolduruyor. Ancak ikinci el otomobillerin fiyatının yüksek olması alıcıların şikayetine yol açıyor. İkinci el araç alırken fırsatçılara dikkat etmeniz gerektiği konusunda uzmanlar uyarılarda bulunuyor. Sıfır araç alımını daha mantıklı hale getiren ikinci el araç fiyatları alım gücünün düşmesine de sebep oluyor. Uçuk fiyatlara ikinci el hazarlı oto almamak için araç ekspertiz servislerinden mutlaka araçların kontrollerinin yaptırıldıktan sonra karar verilmesi gerektiği yönünde uzman görüşleri açıklanmaktadır.  04.02.2020

 

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA ARTIŞIN NEDENLERİ UZMANLAR TARFINDAN AÇIKLANDI

Geçtiğimiz yılın yarısından sona eren ÖTV indirimi, uçuk oranda seyreden yüksek kredi faizleri, sürekli hareketlilik halindeki döviz kuru sıfır ve 2. el otomobil pazarını doğrudan etki altına almış bulundu. 2. el otomobil pazarının etkilenmesine konu olan bir diğer neden ise yeni yıl ile birlikte hurda indiriminin son bulması ile zaten yüksek olan 2. el araç fiyatları artışa devem etmiş oldu.

Yaşamakta olduğumuz ekonomik durgunluk nedeni ile birçok otomotiv üreticisi firma stoklarını düşük tuttuğundan piyasaya yeni araç girişi azalmıştır. Kısıtlı stoklar nedeni ile yüksek fiyat artışı gösteren sıfır araç piyasasında yeterli satış gerçekleşmediğinden bu durum talebi ikinci el araç piyasasına yönlendirmiştir. Ancak piyasaya ikinci el araç girişinin az olması nedeni ile kullanılmış otomobil piyasası fiyatları da sürekli artış göstermeye bir süre daha devam edecektir. (Basından derleme 07.02.2020)

 

OTO EKSPERTİZ’ DE YÖNETMELİK TARİHİ TEKRAR UZATILDI

Sıfır otomobil fiyatları satışların düşmesine yol açarken hareketli günlerden geçen ikinci el otomobil piyasası, "araç ekspertiz" zorunluluğunun önemini gündemde tutuyor.

İkinci el araç alacak olan ilgililerin güvenli bir şekilde araç alım satım işlemini sonuçlandırabilmeleri için kurumsal ekspertiz firmaları hizmet sağlamaya devem ediyor. Ancak ikinci el otomobil satışı aşamalarında taraflara yetki belgesi ve zorunlu garanti gibi çeşitli yeni uygulamalar getiren ve 31.12. 2019' da yürürlüğe girmesi beklenen araç ekspertiz yönetmeliğinin yeniden ertelenmesi, ikinci el araç piyasasında olumsuz bir havanın esmesine neden oluyor.

Yönetmelikle ilgili son düzenlenen detaylar hakkında merak ettiklerinizi uzmanların açıklamalarından derledik. '' Nisan 2019' da yapılan ekspertiz düzenlemesiyle ilk defa meşru bir zemine kavuşturulması planlanan araç ekspertiz sektöründe, ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin erteleniyor olması büyük problem teşkil etmeye ediyor. TSE tarafından verilen yetki belgesini almış araç ekspertiz merkezi sayısının istenen seviyeye ulaşmamış olması sebebiyle geçiş süreci tamamlanamıyor. İçinde bulunduğumuz günlerde araç ekspertiz raporu olmadan noterlerde satış işlemleri yapılmaya devam ediyor ve bu durum İkinci el araç satış piyasasında güven ortamının oluşturulamamasına zemin hazırlıyor. Sektörde geçiş sürecinin bir an önce tamamlanması araç ekspertizde kurumsallaşma sürecine de etki edeceğinden bir an önce yönetmeliğin fiziki uygulamaya kavuşturulması bekleniyor.

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞLARINDA YETKİ BELGESİ, KİMLİK NUMARASI VE ARAÇ EKSPERTİZ ZORUNLULUĞU TALEBİ TEKRAR DİLE GETİRİLDİ

 

 İstanbul  da bulunan Motorlu Araç Satıcıları Derneği yetkililerince Ticaret Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı ile görüşerek bazı taleplerini dile getirdi. İnternet siteleri aracılığı ile verilen ilanlara TC kimlik numarası ve araç ekspertiz zorunluluğu getirilmesi istendi. Bakanlıkça online kanallar üzerinden kimin kaç adet ilan girdiğini, satmış olduğu araç sayısını gösterir  geçmiş dönemlere ait bilgileri isteme hakkının olduğuna dikkat çekerek, konunun muhattabı  bakanlıkların talepleri konusunda kapsamlı bir çalışma içerisinde olduklarını ve yakın bir tarihte  çalışmanın detaylarını paylaşacaklarını bildirdiler. Bilindiği üzere araç ekspertiz zorunluluğu ile ilgili sürenin tekrar ertelenmesi ile, ikinci el otomobil satışı piyasasında faaliyet gösteren ilgililere getirilen yetki belgesi zorunluluğu için 13 Ağustos 2020  için uygulama tarihi verildi. Bu tarihten sonra “ yetki belgesi “ bulunmayan kişilerin araç alım satımını gerçekleştiremeyeceği gibi uymayanlar hakkında ciddi cezai müeyyidelerin olacağı belirtildi. (19.02.2020 Basından Derleme)